Club Competitions

FOR LADIES INTER-CLUB COMPETITION RESULTS
AND REPORTS PLEASE CLICK HERE

THE LATEST LADIES CLUB COMPETITION RESULTS
FROM NOVEMBER 2016 TO OCTOBER 2017
CAN BE VIEWED
HERE 

 

November 2015 to October 2016 Competition Results

22/25 October 2016, Grimes Goblet

1st Jessica Weis
 
2nd Jane Sheppard
 
3rd Dawn Hackshall

 

25 October 2016, Pennant Plate

1st Debra Salmon
 
2nd Val Stalham
 
3rd Wendy O'Brien

23 October 2016, Enterprise Shield (2 clubs and a putter)

1st Jacqueline Francis 35pts 2nd Catie Heathfield 34pts 3rd Kim Morley 33pts


18 October, 2016 Medal

1st Wendy Ward 70
 
2nd Catie Heathfield 75
 
3rd Suzie Miles 75

15 October, 2016 Medal

1st Christine King 69
 
2nd Joyce Grimes 70
 
3rd Diane Amps 73

27 September 2016, Smiles Salver

1st Joyce Grimes 76
 
2nd Sally Pinnock 76
 
3rd Debbie Witherow 76

GRANNIES CUP

1st Catie Heathfield 33 Points 2nd Suzie Miles 32 Points 3rd Melanie Owers 31 Points


SMILES TROPHY (MEDAL)

1st         Helen Verrechia             68 2nd        Jackie Francis                73 3rd        Joyce Grimes                 76

BRIDGE TROPHY (MEDAL)

1st         Christine King               75 2nd        Suzie Miles                    76 (ocb) 3rd        Sue Smith                                 76

MATHEWMAN TROPHY (STABLEFORD)

1st         Karen Stanton                36 pts (ocb) 2nd        Jane Sheppard                36 3rd        Di Calcott                                  31


Ladies Club Championships 2016

 

Gross Champion: HELEN VERRECHIA  Total 168 (9 handicap)

2nd: PAULA OFFER Total 177 (12 handicap)
 
3rd: ALISON COPE Total 179 (12 handicap)
 
 

Nett Champion: CATHERINE HAYBURN OCB Total 147 (16 handicap)

2nd: ELAINE RANDALL OCB Total 147 (22 handicap)
 
3rd: JANE SHEPPARD OCB TOTAL 147 (31 Handicap)

 


 

Ladies August Medal Tuesday

30/08/2016 CSS 74 Par 73

 

1st Wendy Ward 101-24c=77 2nd Valerie Stalham 113-36c=77 3rd Angela Robinson 96-19c=77

Ladies August Medal Saturday

27/08/2016 CSS 73 Par 73

1st Zhanna Tarasko 74-5c=69 2nd Debbie Witherow 87-16c=71 3rd Helen Verrechia 81-9c=72

 


Ladies August Stableford Saturday

(20/08/2016 CSS: 73 Par: 73)

Division 1 Result 1st Paula Offer 38pts 2nd Tamayo Mylan 37pts 3rd Jessica Weiss 34pts Division 2 Result 1st Julia Gray 35pts 2nd Elaine Randall 31pts 3rd Catie Heathfield 26pts

13th/16th August 2016: Daily Mail Foursomes

1st         Julia Gray and Angela Robinson                     37 points 2nd        Ali Cope and Jackie Francis                            35 points 3rd         Helen Verrechia and Karen Fidell                  34 points

Ladies July Medal Sunday 24th July 2016

1st Kim Morley 91-17c=74 2nd Tamayo Mylan 95-20c=75 3rd Diane Amps 89-14c=75

16th July 2016: Saturday Stableford

1st Paula Offer 41 pts 2nd Elaine Randall 33 pts 3rd Lindy Clemmow 31pts

19th July 2016: Tuesday Stableford

1st Paula Newman 33 pts 2nd Paula Offer 32 pts 3rd Iris Beadsmoore 31 pts

LADIES 2016 SENIOR CHAMPIONSHIP

2016 CHAMPION SALLY PINNOCK (LOWEST GROSS AND NETT SCORES) 2ND OVERALL JOYCE GRIMES

19th JULY 2016: LADIES SENIOR CHAMPIONSHIP 2016 ROUND 2

1st Sally Pinnock Gross 96/nett 78 (Lowest Gross) 2nd Sally Barnes Gross 113/nett 78 3rd Sue Smith Gross 104/nett 79

12th July 2016: Ladies Senior Championship 2016 Round 1

1st Sally Pinnock Gross 91/Nett 73 (Lowest Gross) 2nd Yvonne Prevett Gross 97/Nett 73 3rd  Ann Penny Gross 96/Nett 75 4th Joyce Grimes Gross 91/Nett 75 (Lowest Gross)

 
18 Competitors.

JULY 2016: AUSTRALIAN SPOONS (pairs)

1st   Deb Salmon and Janice Topham         38 pts
 
2nd Jane Sheppard and Catie Heathfield    32pts

 


2ND JULY 2016 MENS CAPTAINS DAY

1st Karen Fidell 37 pts 2nd Zhnna Tarasko 30 pts 3rd Christine King 30 pts


25TH/28TH LINDSEY CUP

1st Deb Salmon (nett 72) 2nd Donna Griffin (nett 73) 3rd Helen Verrechia (nett 74)


28TH JUNE STABLEFORD

Division 1: 1st Paula Offer 31 pts 2nd Helen Verrechia 30 pts 3rd Chris Begley 27 pts Division 2: 1st Wendy O'Brien 38 pts 2nd Iris Beadsmore 32 pts 3rd Lesley Miller 29 pts


25TH JUNE STABLEFORD

1st Tamayo Mylan 31 pts 2nd Alison Cope 30 pts 3rd Diane Amps 30pts


18TH/21ST JUNE 2016 - PING FOURBALL 1st - Jessica Weiss and Tamayo Mylan (40pts OCB) 2nd - Lindy Clemmow and Alison Peake (40pts) 3rd -  Paula Offer and Cindy McIntyre (39pts (OCB)


20TH JUNE 2016 - SENIORS MIXED OPEN Home team winners - Bourn Captains Team (Dominic McCormack, Roger Martin & Jed Isbell) 102pts Home team runners-up - Bourn Team E (Peter Robinson, David Bone & Bob Turner) 95pts Away team winners - Henlow (David Kirtley, David Stevens & Doug Moule) 98pts Away team runners-up - Ely (Ian Ellwood, Ian MaCrea & Claude Powell) 86pts Individual winner Home Men - Dominic McCormack 41pts Individual winner Home Ladies - Tina Bone 28pts Individual winner Away Men - Peter Imray, John O'Gaunt 37pts Individual winner Away Ladies - Sue Leadbetter, Girton 30pts Veterans winner - Bob Turner (Bourn) 36pts Nearest the Pin: Men - Tim Horan (Bourn) Nearest the Pin: Ladies - Sally Barnes (Bourn) Longest Drive: Men - David Steer (Bourn) Longest Drive:  Ladies - Helen Roscoe (Toft Hotel)


14TH JUNE 2016 - JUNE MEDAL 1st - Paula Offer (93/78) 2nd - Christine Begley (98/78) 3rd - Janice Topham (96/80)


11TH JUNE 2016 - JUNE MEDAL 1st - Donna Griffin (85/69) 2nd - Helen Verrechia (82/73) 3rd - Patsy Cowtan (98/76)


14TH MAY 2016 - MAY EWGT STABLEFORD 1st - Jessica Weiss (38 points) 2nd -Paula Offer (34 points) 3rd - Karen Stanton (32 points)


8 MAY 2016 - 4BBB 1st (41 points); Donna Griffin/Jane Sheppard 2nd (39 points); Tamayo Mylan/Jessica Weiss 3rd (38 points); Elaine Randall/Chris Begley